Adalet ve Kalkınma PartisiHükumetleri döneminde özel önem verilen organik tarım üzerine hem devlet hem de özel bankaların pek çok destek ve kredisi bulunmaktadır. 2016 yılında da devam edecek olan bu destek ve kredileri inceleyelim.

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım son yıllarda yaygınlaşan endüstriyel üretim şekillerini yasaklayan, tarımsal ilaç, kimyasal suni gübre, hormon ve antibiyotik kullanılmadan ve geleneksel usullerle tamamen doğal olarak sağlıklı ürün üretim yöntemlerinin adıdır. Organik tarımda üretimin her aşaması kontrol altındadır. Eğer tek bir alanda bu şartları yerine getirmezseniz organik tarım sertifikanız iptal edilecek ve ürününüz artık organik sayılmayacaktır. Organik Tarım yapabilmek için her şeyden önce üretim yapacağınız alanında buna uygun olması gereklidir. Endüstriyel tarım alanlarına yakın veya ana yol kavşak bölgelerde organik tarım yapılmasına izin verilmemektedir.

Organik Tarım İçin Ne Yapmam Lazım

Organik Tarım ile ilgili alınacak kredi hibe ve desteklerde ilk ön koşul organik tarım ürünü sertifikası veren kuruluşlara kayıt yaptırmanız gerekmekte ve üretiminizin her adımının denetlenmesi gerekmektedir. Eğer gerekli şartları sağladıysanız size organik tarım ürünü sertifikası verilecektir. Tabi birde bunun için çiftçi kayıt sistemine dahil olmanız gereklidir. Şunu sakın unutmayın alacağınız bu sertifika sürekli değildir. Üretimin bir alanında yapacağınız yanlış sertifikanızın iptal olmasına sebep olacaktır. Bölgenizde organik tarım ile ilgili yetkili kuruluşları öğrenmek ve detaylı bilgi almak için il/ilçe tarım müdürlüklerini ziyaret ediniz.

Organik Tarım Hibe Destek ve Kredileri

Çiftçilik ve hayvancılık sektörümüzün en çok desteklenen alanlarından bir tanesi organik tarımdır. Organik Tarım ile ilgili pek çok hibe, kredi ve destekleme programı bulunmaktadır. 

AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN 

Telefon: 0414 312 76 66 / Cep: 0533 026 06 14 

urfaprojeofisi@hotmail.com